Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
913 postów 931 komentarzy

carcinka

carcinka - Reporterka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

PODZIEMNE KINO Z JERZYM ROBERTEM NOWAKIEM (zapis panelu)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

20.11 br, w rocznicę wydania rozkazu o rozpoczęciu akcji "Wisła" na Kresach, odbyła się w podziemiach Katedry Praskiej pierwsza odsłona KINA PODZIEMNEGO.

 

Po projekcji filmu Zatruta Krew Bratnia odbył się ponad 2 godzinny panel z udziałem m.in. Jerzego R. Nowaka, Zbigniewa Lipińskiego (Myśl Polska), Andrzeja Siedlecki (Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK, Krzysztofa Wojciechowskiego (reżyser filmu), żołnierza "Łupaszki" Lecha Rudzińskiego . Obecna była Ewa Siemaszko, ale nie mogła zostać na panelu.

Widzów: ok. 75-100

 

Co to jest KINO PODZIEMNE? Filmy, które chcemy pokazywać w ramach PODZIEMNEGO KINA,  to filmy które nie cieszą się zainteresowaniem mediów mainstreamowych, czy też "naszych". Mówiąc jeszcze dokładniej: są to filmy, za których zrobienie ich twórcy nie mają większych szans na uzyskanie wynagrodzenia.

 

Niektóre fragmenty panelu były naprawdę smakowite, jak np. o wnuczce byłego prokuratora z czasów stalinowskich Kazimierza Graffa. Przyjemnego oglądania.

 

Czy będą następne odsłony KINA PODZIEMNEGO? Ostatnio pisałam: "Coraz bardziej się utwierdzam w przekonaniu, że tylko inicjatywy kontrolowane mogą w Polsce się rozwijać, trzeba mieć (na nie) koncesję, tak jak diler dostaje (do dilowania) swój róg od swojego bossa", póki co podtrzymuję zdanie. Nie znam żadnego miejsca w Warszawie z wc, gdzie można raz na 2 tygodnie puścić dla 100-200 film osób o dowolnej treści i bez wpływania na dobór gości. Zazanczam, że pieniędzy na ten cel nie posiadam.

Kościół, co dobrze widać po ostaniej projekcji, "nie chce mieszać się w politkę" (tak jakby polityka nie była staraniem o dobro wspólne: w naszym przypadku dobro, to swobodny dyskurs na tematy patriotyczne, wolnościowe, artystyczne, do którego wywołania służy obraz).

 

Foto: Ewinia

 

KOMENTARZE

 • @
  Dobra robota. Ludzie byli zachwyceni dyskusją. Następny pokaz zapewne się odbędzie, chociaż już w innym miejscu. Warto wysłuchać tej dyskusji, bo wiele padło w niej słów prawdy.
 • Carcinka
  Dziękuję za udostępnienie całej relacji z tego spotkania. Ciekawy materiał do przemyśleń.
  Reakcja władz kościelnych jest zaskakująca. Biało-czerwony temat dla kościoła jest już polityką w którą podobno kościół nie chce się mieszać a to tłumaczy dlaczego kino podziemne ma znaczenie dla wolności słowa.
  Idą ciężkie czasy.

  Pozdrawiam serdecznie

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej