Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
913 postów 931 komentarzy

carcinka

carcinka - Reporterka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Ostatnia Droga Bohdana Poręby

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dziś był smutny dzień. Żegnaliśmy wybitnego polskiego reżysera i patriotę Bohdana Porębę podczas mszy św. w Bazylice i na... Wólce Węglowej. Nie stało dla niego miejsca na Powązkach.

 

Zerowa asysta ludzi ze świata kultury i nominatów, tylko prostaczkowie. Może dlatego, że to już nie kultura lecz "kultura", a nominaci to nie słudzy lecz raczej sługusy. Bynajmniej nie polskich interesów.

 

Jak dostanę materiał z drugiej kamery do przebitek od Pana Janka z "Rejsu" to opublikuję cały materiał z tej uroczystości.

 

Lucyna Jakubiak-Poręba, żona reżysera

 

"I ostatnie pytanie: Dlaczego dziś mówimy po polsku? I część Narodu ma poczucie tożsamości i ciągłości i szacunku do tradycji, historii, religii naszej i do tych, którzy kiedyś tę Polskę budowali i za którą ginęli. Istnieje pewien procent, a dzięki czemu istnieje? Nie dzięki żurnalistom i politykom - tylko dzięki artystom, poetom. Jak ja słyszę z telewizji faceta, jednego z dyrektorów, który twierdzi: „Telewizją nie będą nam rządzili artyści” - to ręce opadają."

Krzysztof Wojciechowski

Warszawa, Cafe Niespodzianka, Prapremiera filmu "Zatruta Krew Bratnia" - 15.01.2014 r.

 

Warto obejrzeć także dla pięknego śpiewu artysty, który specjalnie przyjechał z Ukrainy.

 

R.I.P.

 

Polecane:

 

KOMENTARZE

 • TEŻ BYŁEM, WŁAŚNIE WGRYWAM FILMY NA YT;
  Byli Edward Snopek, Janusz Zieliński i Zbigniew Skatulski, przed katedrą widziałem Jacka Wójcikiewicza, Bartłomieja Kurzeję, Slawomira Zakrzewskiego, Krystynę Ratyńską, Zbigniewa Lipińskiego, Antoniego Guta i wiele innych osób.
  http://www.youtube.com/watch?v=XfDPDUvXrJw
 • BOHDAN PORĘBA - KAZANIE NA MSZY POGRZEBOWEJ 07-02-2014 KATEDRA WARSZAWSKO-PRASKA
  Kazanie na Mszy Św. pogrzebowej wygłosił Ksiądz Koczwara. Zgromadzeni żałobnicy nagrodzili jego pełne natchnienia Ducha Świętego słowa oklaskami. Ja specjalnie wyłączyłem kamerę, żeby oklasków nie nagrywać, żeby nie było zarzutów wiecowania politycznego;
  http://www.youtube.com/watch?v=f7Td3gZLQ1o
 • ODDAŁ POLSCE SWOJE SERCE
  Miejsce pochówku Wspaniałego Polaka powinno stać się miejscem pielgrzymek, a młodzi twórcy swoje produkcje zaczynać w tym miejscu przysięgą na wierność Polsce.
 • @chabor 09:09:19
  I miejmy nadzieję, że stanie się takim punktem odniesienia.
  Zresztą grób znajduje sie w miejscu, które łatwo znaleźć - zaraz przy bramie północnej.
 • KARCER TYGODNIOWY DLA DOWÓDCY KOMPANII HONOROWEJ WP!
  Nie chciałem tego pisać od razu. Nie chciałem robić awantury na pogrzebie, ale jak to spostrzegłem - oburzyłem się i z trudem, ale powstrzymałem się przed publicznym zwróceniem uwagi na niegodne się zachowanie żołnierzy z kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego przysłanych na pogrzeb. Najpierw zwróciłem uwagę na to, że owi żołnierze z kompanii nie byli należnego, wysokiego wzrostu, nie wyglądali reprezentacyjnie, ściśle rzecz ujmując. Otóż owi młodzieńcy, a było ich jedynie pięciu i nie mieli długiej broni, z której mogliby oddać salwę honorową, co też było despektem dla Św. Pam. Bohdana Poręby - zanim trumna z Nieboszczykiem została przysypana ziemią i zanim został uformowany kopczyk grobowy i Krzyż weń wbity - pozostawili wieńce, które trzymali na lichej platformie z desek obok grobu i uciekli. Po uformowaniu kopca grobowego dobrzy ludzie musieli podnieść porzucone przez owych niewysokich żołnierzy wieńce i złożyć je należycie i godnie - na grobie. Złość mnie na tych bezdusznych sołdatów wzięła, ale było mi również po prostu wstyd. Ech, jakże nisko upadło morale, jakże niekorzystnie wygląda nasza sytuacja militarna.
  Owi odziani w polskie mundury młodzi mężczyźni - zachowali się jak judasze-zdrajcy, jak obojętni na Sprawę Polską przypadkowi pijaczkowie, czasem podnajmowani do urządzania najtańszych uroczystości pogrzebowych, jak internetowa hasbara nie szanująca naszych uczuć narodowych!
  Piszę jeszcze raz i z naciskiem - nie chciałem o tym mówić od razu, powstrzymałem się przed obsobaczeniem tych żołnierzy, nie poruszałem tego tematu również na stypie. Bałem się, że ludzie ruszą i zaczną lincz tych funkcjonariuszy na służbie nad grobem Bohdana Poręby!
  Piszę teraz, po fakcie - żeby była świadomość jaki jest wielki antypolonizm wśród nadzorców naszego wojska. Bo prawdopodobnie ci polscy żołnierze dostali rozkaz, że mają się ewakuować z uroczystości przed ich zakończeniem? O to, że są tak głupi, żeby się po prostu urwać na piwo, albo na inne przyjemności - przecież ich nie podejrzewam?
  Jak dojdziemy kiedyś do władzy - znajdziemy tego dowódcę, który taki antypolski rozkaz wydał i ukarzemy go tygodniowym karcerem. O chlebie i wodzie! A potem go zdegradujemy o dwa stopnie. Chyba że nam wyda decydentów, którzy jemu wydali polecenie poniżającego zachowania wobec Bohdana Poręby i Żałobników, szczególnie Rodziny Zmarłego.
  Poniżej - film z uroczystości, na którym widać porzucenie wieńców przez owych wojskowych i sromotną rejteradę;
  http://www.youtube.com/watch?v=vT6y36JFmL0
 • Bohdan Poręba
  wierny od poczatku do końca PZPR - jeden z nielicznych, który głosował przeciw jej rozwiązaniu.
 • @Molier 11:31:26 - NIEPRAWDA, ŻE OD POCZĄTKU.
  Początek PZPR ma korzenie antypolskie - to jest sowieckie, chazarskie i WASP-owskie. Poręba i wielu innych Polaków podjęli próbę polonizacji, dekomunizacji, desowietyzacji i dechazaryzacji tej struktury zarządzającej Polską. W dużej mierze im się to udało. Tworzyli silne skrzydło pro-narodowe, pielęgnowali polską kulturę i upowszechniali własność dla Polaków. PZPR została zlikwidowana WŁAŚNIE DLATEGO że nasza narodowa, polska (!) frakcja zaczynała dochodzić do głosu, znaczenia i własności. Próba utrzymania PZPR była słuszna, niestety Wrogowie byli zbyt silni. Tak twierdził Zmarły i ja jemu wierzę.
 • @Eugeniusz Sendecki 11:38:45
  Próba utrzymania PZPR była słuszna, niestety Wrogowie byli zbyt silni. Tak twierdził Zmarły i ja jemu wierzę.

  I Pan podpisując się pod takim zdaniem mieni się Polakiem patriotą ręce opadają.

  Boże chroń nas od takich przyjaciół ,z wrogami to sobie poradzimy.
 • @liberalkonserwatywny 12:51:42 - JEŚLI PAN JEST POLAKIEM - TO NA PEWNO PAN ZROZUMIE
  Powtórzę i nieco poprawię tekst:
  Próba przejęcia władzy i utrzymania władzy w PZPR w roku 1988-mym przez prawdziwych Polaków była słuszna. Zawsze i wszędzie, gdzie rządzą Polacy i katolicy - tam jest lepiej, wyżej, bogaciej, więcej dobrobytu. Tam, gdzie Polacy są eliminowani - tam dla Polaków jest gorzej, niżej, biedniej. To jest ABC polityki i dorosłego życia, drogi Panie.
 • Polecam
  http://jan.bodakowski.salon24.pl/565094,w-walce-z-zydowskim-zagrozeniem-zjednoczenie-patriotyczne-gru
 • @Eugeniusz Sendecki 11:19:24
  To chyba żadna "Kompania Honorowa WP" lecz Drużyna Strzelecka. Dobrze, że w ogóle byli.
 • @carcinka 13:31:51 - OWSZEM, STRZELCY URATOWALI SYTUACJĘ, ALE...
  Generał Grudniewski ubłagał i na cmentarz przyszła drużynka siedmiu (ja widziałem tylko pięciu) żołnierzy w rogatywkach i płaszczach pod komendą podoficera - z KRWP. Niestety, zabrakło ich w katedrze, nie ustawili się ładnie przy grobie, nie byli okazali (wzrostu zbyt średniego, nijacy!), nie mieli broni długiej, nie oddali salwy honorowej, nie poczekali do uformowania kopca grobowego, lecz oddalili się po zbyt wczesnym złożeniu wieńców w niewłaściwym miejscu (na ubłoconej drewnianej platformie - nomen omen). Badam tę sprawę i się kłócę z Grudniewskim, który się cieszy, że w ogóle przyszli. Bo on sporo serca włożył, żeby wyperswadować dowódcy garnizonu, żeby jednak kogoś wysłał - i ten wysłał, bo musi kochać film "Hubal" jak każdy wojskowy polski. A ja uważam, że mieliśmy i tak wystarczająco dużo swoich ludzi w mundurach ułańskich i panterkach, którzy byli sprawni, godnie się prezentowali i nadawali uroczystości właściwy charakter. Samo to, że Ty nie zauważyłaś, że żołnierze z KRWP jednak byli - jest dowodem, że mam rację.
 • @liberalkonserwatywny 12:51:42
  Nie posługuj się zdaniami wyrwanymi z kontekstu, wypaczając specjalnie i złośliwie wypowiedź doktora Sendeckiego.
  " PZPR została zlikwidowana WŁAŚNIE DLATEGO że nasza narodowa, polska (!) frakcja zaczynała dochodzić do głosu, znaczenia i własności. Próba utrzymania PZPR była słuszna, niestety Wrogowie byli zbyt silni. Tak twierdził Zmarły i ja jemu wierzę." - Również mam podobne zdanie na ten temat.
  Poczytaj artykuł polecany przez carcinkę, może poszerzysz swoje horyzonty myślowe.
  "Jedyną partią mającą wizje Polski opartej na kulturze Polskiej .
  Jest Kongres Nowej Prawicy JKM." - To jest twoja wypowiedź skierowana do mohera. Kpisz czy o drogę pytasz? Od kiedy to JKM reprezentuje polskie narodowe interesy?
  Rzeczywiście, trzeba mieć klapki na oczach aby w ten sposób twierdzić.
 • @Eugeniusz Sendecki 13:44:56
  Strony 118-127

  http://www.dgw.wp.mil.pl/plik/file/ceremonial.pdf
 • @night rat 15:36:54
  nie ma sensu zadawać prostych pytań; zaplątali się w wileopiętrowe kłamstwa. Ze zdumieniem się tutaj dowiaduję, że bycie w PZPR było narodowym, katolickim obowiązkiem. "Kpią, czy o drogę pytają"?
 • @night rat
  Bo to oczywiście nie była kompania honorowa. Carcinka oponuje, Grudniewski mu mówi, żeby spuścił z tonu i nie pluł na mundur, a ten pieni swoje..
 • @Torin 16:23:47 - CHWILECZKĘ... PROSZĘ ROZRÓŻNIĆ DWIE RZECZY.
  Honorowa - to jest asysta. A Kompania - ma formalnie nazwę "Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego". Żołnierze tej kompanii, umundurowani strzelcy, harcerze i inne umundurowane osoby z grup rekonstrukcyjnych stanowili na cmentarzu asystę honorową. Żołnierze owszem przyszli, lecz opuścili uroczystość przedwcześnie. Może mieli jakieś merytoryczne powody, ale wyglądało to źle.
  Używając wobec uczciwego i spokojnego człowieka kłamliwego określenie, że rzekomo "pluje na mundur" i że się rzekomo "pieni" - popełnia Pan nadużycie. Oczekuję przeprosin i sprostowania.
 • @Eugeniusz Sendecki 16:45:13
  Jestem do dyspozycji, tylko wybaczy Pan nie nad trumną. Są to standardy mnie obce. Myślę, że uznaje Pan bezstronność Carcinki? Pytanie, czy zechce jej się włączyć w pracę, która potrwa i być może przyniesie koszta, a za którą jej nikt nie zapłaci. Łatwo się klepie w klawiaturę pieniactwo w takiej formie, twa to w zależności od jej opanowania, od 4, do 20min. Rzetelny artykuł poparty analizą, pogłębieniem wiedzy i dowodami, może potrwać tydzień.
  Czy Pan podtrzymuje i ma ambicje marnować nasz czas?
  Kłaniam.
 • Autorka
  Dzięki za relację.
 • Śp Bohdan Poręba z całą pewnością umarł w walce o...
  naszą Ojczyznę - Królestwo Matki Boskiej Królowej Polski. W związku z tym, wierzę, że ma już swoje miejsce Tam w Niebie....
  WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ MU DAC PANIE...
 • @BłękitnyOceanstnieje 22:19:33
  Minister Zdrojewski miał za to zapłacone. Bardziej szkoda mi, że nie przyszli dawni koledzy z "Profilu" - o tym jutro dam kolejny trailer... nr 2:)

  O czym nie mówią ludzie honoru:

  "Jeśli chodzi o wpieranie mi dziecka w brzuch, czyli przerzucanie na mnie ( czy na Porębę, wszystko jedno) odpowiedzialności za 68 rok, to niniejszym komunikuję: sprawca jest znany. Nazywa się Wojciech Jaruzelski - i wcale się czynu nie wypiera.

  Ktoś ze strony wypędzonych zgłaszał pretensje do wymienionego?"

  http://prawdalezynawierzchu.salon24.pl/566451,wspominki-o-porebie#comment_8716480
 • @Andrzej Madej 19:48:23
  Relację to Andrzeju dopiero zobaczysz... za tydzień.
 • Bog zaplac za relacje Autorce oraz wszystkim innym obecnym Blogerom !
  Dziekuje wam wszystkim za utrwalenie ostatniego pozegnania Sw.P. Bohdana Poreby . Niech spoczywa w Pokoju Wiecznym. Amen.+++ Najwiekszy Polski Rezyser Patriota, Niezlomny Bohater , ktory zapisal sie w kartach historii Polski , jako wielki i szlachetny czlowiek niezwykle zasluzony dla polskiej kultury ! Niech oreduje teraz za nami w Niebie dla dobra naszej Ojczyzny... Kroluj nam Chryste ! ! !
 • @Eugeniusz Sendecki 13:04:04
  W pełni się zgadzam. Gdyby to się udało, to pewnie nie bylibyśmy w Unii, cały potencjał gospodarczy byłby nadal polski, także z całą pewnością Polska, Polacy nie byliby tak zadłużeni. nasze dzieci i młodzież nie byłaby deprawowane, służba zdrowia nie byłaby rozwalona, system emerytalny w dobrej kondycji, edukacja nadal na bardzo wysokim poziomie wraz z chyba wzorcowym szkolnictwem zawodowym, patriotyzm nie byłby nazywany faszyzmem i nie byłby ścigany, zboczenia nie byłyby gloryfikowane, Wojsko Polskie nadal pilnowało polskich granic, biurokarcja zachowana na ówczesnym poziomie (jak nie mniejsza) czyli 20 razy mniejsza niż dzisiaj, pewnie byłaby rozwinięta Społeczna Gospodarka Rynkowa (a nie Globalistyczny Kapitalizm) itd, itd, itd, itd, itd.....
 • @Eugeniusz Sendecki 13:44:56
  Nie czepiałbym się wzrostu żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, ani czy mieli broń długa czy krótką, bo chyba nie o to tutaj chodzi. Myślę że ci żołnierze którzy byli na pogrzebie mieli świadomośc Komu oddają hołd. A że akurat tak to wyszło to z całą pewnością nie ich wina.
 • Żal, film się urwał.
  Szkoda mi, że Bohdan Poręba nie zrealizował filmu o niemieckiej zbrodni w Jedwabne. Tak to jest ze śmiercią, raptem nie da się planowanej sprawy dalej ciągnąć. Film o niemieckiej zbrodni w Jedwabne Porębie nie było mu dane dokończyć, szkoda.

  -Zerowa asysta ludzi ze świata kultury i nominatów"- świadczyła o tym, że nikt nie chce ryzykować kontynuowania jego zamiaru napisania uczciwego scenariusza o "Niemieckiej Rzezi w Jedwabne".

  A niemiecka Wiki znowu kłamie, 31 grudnia 2013 r. wstawili następne oszczerstwa wobec Polaków: "Silnie rozpowszechniony w surowo- katolickiej Polsce antysemityzm doprowadził do tego, że Polacy pomimo antyniemieckiej postawy, brali udział w mordowaniu Żydów, jak np. w rzezi w Jedwabne."

  http://de.wikipedia.org/wiki/Geschichte_der_Juden_in_Polen

  "Der im streng katholischen Polen weit verbreitete Antisemitismus führte dazu, dass sich auch Polen, trotz anti-deutscher Haltung, an der Ermordung von Juden beteiligten, wie etwa im Massaker von Jedwabne."
 • @adevo 05:10:06 - NIE NIEMIECKA, LECZ NIEMIECKOJĘZYCZNA
  To tak jakbyś o "Gazecie Wyborczej", albo "Gazecie Polskiej" napisał - że polskie są.
 • GLADIATOR
  Wspominany z żalem,wielki artysta Bohdan Poręba,odegrał życiową rolę GLADIATORA,polskiej narodowej sztuki,występując jako bohater w wierszu Cypriana K.Norwida SPOWIEDŹ:

  GLADIATOR
  "Ojcze Janie!..." odmówiłem danin
  Bogom rzymskim - jak Wy nas uczycie:
  Przesz słowa Twe jestem chrześcijanin,
  Choć gladiator - przez całe me życie!
  *
  Cóż? uczynię, skoro na zabawę
  W cyrk mię rzucą... życia?... nie wybieram -
  Tylko, Ojcze! mam od dziecka wprawę,
  Że (bywało) lwy głodne rozdzieram.
  *
  Cóż? mi każesz, bym począł - gdy może
  Bez-umyślnie - gdy może z nałogu
  Wcisnę ręce lwu, jak dwie obróże,
  I poklasną mnie!... nieczuli Bogu!..."

  OJCIEC
  "Synu! ufaj - nie na śmierć Pan woła,
  Lecz na świadki i gody wieczyste -
  Samson nie był wyrzutkiem Kościoła!"

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

ULUBIENI AUTORZY

więcej